Walhalla ja Pohjola-Norden järjestävät myös tänä vuonna suositun elokuva- ja keskustelukiertueen koululaisille eri puolella maata.
Tänä vuonna vuorossa on tanskalainen laatuelokuva Martinin unelma jonka teemoina on muun muassa koulukiusaaminen, kurinpito, ihanteet, epäoikeudenmukaisuus ja 1960-luku. Elokuva sijoittuu tanskalaiseen maalaisympäristöön vuonna 1969 ja sen päähenkilö on 13 -vuotias Frits.
Martinin unelma / Martins dröm (Niels Arden Oplev, Tanska, 2006)
- ikäsuositus LK 5-6 (K11)
- kesto 105 min
Martin Luther King on maalla asuvan Fritsin ihanne. Vuonna 1969 muuttuvaa maailmaa värittävät pitkätukkahipit partoineen, mielenosoitukset sotia vastaan ja räiskyvä rokki. Frits siirretään kyläkoulusta kaupunkikouluun, jota hallitsee tyrannimainen rehtori pelolla ja väkivallalla. Pitkä tukka ja rokki ovat kiellettyjä, vain kaikki vanha on hyvää. Rehtori rankaisee Fritsiä niin ankarasti että tämä joutuu käymään sairaalassa. Frits vanhempineen vaatii oikeutta ja rehtorin erottamista. Koko kylä tuntuu kuitenkin olevan rehtorin vallassa, ja tämä käyttää kaikki keinot vastustajien murskaamiseksi. Tositapahtumiin perustuva väkevän koruton Martinin unelma on vaikuttava tarina yhdestä koulumaailman arimmista ja vaietuimmista aiheista. Tanskalaisen Niels Arden Oplevin (s. 1971) elokuva palkittiin vuonna 2006 Berliinissä Kristallikarhulla. Oulun elokuvafestivaalin molemmat pääpalkinnot 2006 sekä Ruotsin kirkon palkinto Göteborg Film Festival 2006.